Cuma , 8 Aralık 2023
Ana Sayfa > 724 Cloud Backup > Dosya Senkronizasyonu Tek Başına Yeterli mi?
Safetica

Dosya Senkronizasyonu Tek Başına Yeterli mi?

Dosya Senkronizasyonu Modern Çalışma Ortamlarında Önemli Bir Yeri Vardır. Ancak Veri Koruması Yedekleme ve Daha Fazlasını Gerektirmektedir.
724 Backup mimarları, modern çalışma ortamlarındaki verilerin korunması, özellikle de veri yedeklemesi gibi dosya senkronizasyonu ile tam veri koruma teknolojileri arasındaki farklar hakkındaki düşüncelerini şu şekilde belirtmektedir. Her ikisi yöntem de küçük ve orta ölçekli kullanıcılar için yarar sağlarken, sağlamış oldukları veri koruma seviyesi farklıdır.

Günümüzdeki uzaktan çalışma ortamlarında Dosya senkronizasayonu ve tam veri koruma teknolojileri nasıl bir önem taşır?
Tipik ofis alanına kıyasla, uzaktan çalışan personeller daha az kontrol altında tutulan ortamlarda veri kaybı, virüs veya ransomware risklerini arttırır. Ayrıca, gizliliği ihlal edilmiş olan bir laptop veya mobil cihazlar firma ağı içerisinden anlık olarak bir bulaşı geçidi haline dönüşebilir. Bu nedenle veri yedekleme hiç olmadığı kadar önem teşkil eder.
Ev ortamındaki bir çalışma bilgisayarını Ofis yerel ağındaki bir NAS cihazına doğrudan doğruya bağlamak yerine, dosya senkronizasyon işlemi işletme riskini düşürmeye yardımcı olabilir.

Veri Koruma Yaklaşımı açısıdan Dosya Senkronizasyonun Bazı Eksiklikleri Nelerdir?
Belirli durumlarda dosya senkronizasyonu bir değeri varsa da asla ve asla yegâne bir veri koruma yaklaşımı olarak kullanılmamalıdır.

• Bulaşının Yayılması – Dosya senkronizazisyonu çoklu uç noktalara boyunca kötü amaçlı dosyaları yayabilir(yayar).
• Kısa Süreli Saklama Kısıtlaması – Dosya senkronizasyon çözümleri (örneğin OneDrive) genelde çok kısa süreli veri saklama süresine sahiptir; silinen dosyalar hizmet üzerinden anında temizlenir
• Desteklenen Belgeler – Dosya senkronizazisyonu çözümleri genel olarak sadece ofis belgeleriyle (word,excel,powerpoint gibi) iyi şekilde çalışır
• Senkrinize edilen lokasyonlar için kısıtlı destek – Son kullanıcılar, senkronize edilen lokasyonların dışında pek çok veriyi saklama eğilimindedir.

Yedeklemeler Ne Zaman En iyi Dosya Koruma Yaklaşım mıdır?

Veri koruma geniş anlamda, önemli bilgilerin bozulmasından, gizliliğinin tehlikeye düşmesinden ve kaybolmasından koruma işlemeleri olarak nitelenir. Yedeklemeler her işletmede veri koruma işlemin bir parçasıdır. Önemli verilerin canlı olarak işlendiği ortamlara göre, yedeklemeler son uçta noktaları, sunucuları ve Microsoft 365 veya Salesfoces.com gibi bulut hizmetleri içerebilir.

Ancak, yedeklemeler kendi başlarına veri koruma yöntemi değildir. Yedeklemeler veri koruma işleminin sadece bir bileşeni olmakla birlikte tek başına bir taktik olarak güvenilmemelidir.
Yedekleme ve Felaketten Kurtarma için kapsamlı bir veri koruma stratejisi sadece yedeklemeyi değil ayrıca felaketinin oluştuğu bir zamanda işleyen verilerin yeniden başlatılarak olası bir duraksama zamanını da asgari ölçüde minimize etme yeteneğidir.

Dosya Senkronizasyonu için En İyi İşlemler Nelerdir?
İşletmeler, merkezi yönetim ve hesap yönetimi destekleyen ve ransomware ve virüslerin yazılım aracılığıyla yayılmasının önüne geçecek türden senkronizasyon ürünleri kullanmalıdır. Dosya senkronizasyon ürünü, tipik bir belge dosyalarının çevrimiçi düzenlenmesini ve ilk erişim girişimde karşıdan indirilen dosyalar için isteğe bağlı indirme özelliğini destelemelidir.

Uzaktaki Bir Kullanıcının Dosya Yedeklemesi için En iyi Yol Nedir?
Uzaktaki bir kullanıcı için dosya yedekleme işleminin en kolay yolu dosya yedekleme seviyesinde bir son kullanıcı yedekleme ürünü kullanmaktadır. Bu türden bir çözüm merkezi konuşlandırma, izleme ve kural esaslı yönetimi desteklemelidir.

Nihai Düşünceler – Güvenlik Mekanizmasının Yanlış Sezgileri Konusunda Tetikte Olun.
Bulut ortamlarına doğru genel bir harekete rağmen pek çok çalışanının içeriği yine kendi çalışma bilgisaylarında üretilmektedir. Bu bilgisayalar ve barındırdıkları veriler hiçbir zaman şimdiki kadar riske maruz kalmamıştı. Belli senaryolarda herhangi bir dosya senkronizasyon aracı katkı sağlasa da, küçük ve orta ölçekli işletmeler için gerekli olan esaslı bir dosya koruma işlevini sağlamayacaktır. Dahası güvenlik açısında yanlış bir sezgi oluşturma durumu da ortaya çıkabilir. Kazara bir kimse masanızda evinizde bir masanızın üzerinde duran iş bilgisayarınızı düşürdüğünde dosya senkronizasyon işlemlerini yürütüldüğü dizinlerin dışında tutulan önem arz eden ofis belgelerinin, tasarım dosyalarının ve fotoğrafların tamamen kayıp olduğunu gerçeğini fark edebilirsiniz. 724 Backup gibi bir son kullanıcı yedekleme çözümü verilerinizi koruyarak silinme, kazara veya kötü amaçlı silinme risklerini ortadan kaldırır.

 

Kaynak :https://www.infrascale.com/blog/file-syncing-has-its-place-in-modern-workplaces-but-data-protection-requires-backup-and-more/

Yeni Makale

İşletmenizin Neden Otomatik Yedekleme Test Planına İhtiyacı Var?

Manuel Yedekleme Testinin Tuzakları  Yedeklemelerinizi manuel olarak test etmenin geleneksel yöntemi, zaman alıcı olmanın ötesinde, …