Salı , 25 Haziran 2024
Ana Sayfa > 724 Cloud Backup > Kobi’ler (Küçük İşletmeler) İçin Fidye Yazılımı Koruması
Safetica

Kobi’ler (Küçük İşletmeler) İçin Fidye Yazılımı Koruması

Geçtiğimiz yıl boyunca haberlerde yer alan fidye yazılımı saldırılarının sayısına ve muazzam mali kayıplara rağmen, birçok kuruluş böyle bir olayın kurbanı olmayacaklarına inanmaya devam ediyor. Özellikle kobiler (küçük işletmeler), yanlışlıkla olası hedefler olmadıklarına inanırlar ve buna göre hazırlık veya planlama yapmazlar.

Gerçek şu ki, küçük işletmeler giderek daha fazla fidye yazılımı saldırılarının hedefi oluyor. Örneğin, Aralık 2021’de Illinois’deki 157 yaşındaki Lincoln College, bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldıktan edildikten sonra kalıcı olarak kapatıldı.

Fidye Yazılım Korsanları, Yedeklemeleri Hedefliyor

Fidye yazılımı korsanları, çoğu işletmenin en azından temel yedekleme hizmetlerini kullandığını anlar – aslında buna güveniyorlar. Bugün bilgisayar korsanları, saldırıya başlamadan önce özellikle yedekleme sistemlerini hedef alıyor, yedekleri kaldırmak veya onlara da bulaşmak istiyor.

Bilgisayar korsanları bu kadar çok sistemi nasıl ihlal ediyor? İnsanları hedef alıyorlar. Sosyal mühendislik, veri ihlali olayları için en sık görülen vektör olmaya devam ediyor. Diğer yaklaşımlar, bir yöneticinin makinesinde düz metin dosyasında saklanan parolaların alınmasını ve kaba kuvvet parola kırma yoluyla erişim elde edilmesini içerir. Küçük işletmeler, ekipleri için nadiren güvenlik bilincini içerir ve bu da onları bu saldırılara karşı özellikle savunmasız bırakır.

Küçük İşletmeler Fidye Yazılımlarını Nasıl Önler?

Büyüyen fidye yazılımı tehditleriyle mücadele etmek için küçük işletmeler, siber güvenlik araçlarını sürekli olarak güncellemeli, çalışan eğitimi vermeli ve olağanüstü durum olduğunda hazır olduklarından emin olmak için acil durum planlarını test etmelidir. En iyi çözüm, aşağıdaki yönergeleri kullanarak iş açısından kritik verileriniz için bir savunma planıdır:

  1. No Phishing: Kimlik avı, (Phishing) çalışanları e-postalar veya diğer yöntemlerle hassas bilgileri ifşa etmeye ikna etme girişimi, çoğu fidye yazılımı korsanının tercih ettiği saldırıdır. Kimlik avı e-postalarını nasıl tanımlayacakları konusunda personelinizi eğitin ve hatırlatın.
  2. Parola Yönetimi: Parola yöneticileri, parolalarınızı şifreli ve güvenli bir sistemde saklayan araçlardır. Bu, kullanıcıların daha karmaşık şifreler kullanmalarını sağlar ve her sistem için farklı şifreler kullanmalarını sağlar. Veri ihlalini önlemek için yalnızca kanıtlanmış uygulamaları kullanın.
  3. Rol Tabanlı Kullanıcı Yönetimi: Daha az kişinin makinelere, verilere veya uygulamalara erişmesini sağlamak, tek bir sistemden ödün vermeleri durumunda bir bilgisayar korsanının erişimini sınırlandırır.
  4. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA): Erişim elde etmek için tek bir parola yeterli olmadığından, saldırganları web kaynaklarınızdan uzak tutmak için etkili bir yaklaşımdır.
  5. Tek Oturum Açma (SSO): Birçok farklı uygulamaya ihtiyaç duyan işletmeler, çalışanlarının bilgisayarlarında parola depolama şeklini tam olarak kontrol edemezler. Bu durumda, her kullanıcının yalnızca bir parolayı hatırlaması çok daha iyi sonuç verir. Çoklu oturum açma, güvenliği artırır ve birden çok sistem için erişim sürecini kolaylaştırarak hem BT hem de kullanıcılar için zaman kazandırır.
  6. Erken Tespit: Sistemlerinizdeki olası korsanlık girişimlerini gösteren değişiklikleri tespit etmek için araçları kullanın. İzinsiz giriş ne kadar erken tespit edilirse, kontrol altına alınması o kadar kolay olur.
  7. Daha İyi Yedeklemeler: Bilgisayar korsanları, hem canlı verilerinizi hem de yedeklerinizi rehin tutmak için özellikle temel bulut yedekleme sistemlerini hedefler. Birçok işletme, yedeklemelerin güvenli olduğunu varsayar, ancak durum böyle değildir.

Altın Standart: Değişmez Bulut Yedeklemeleri

Bilgisayar korsanları özellikle temel yedekleme sistemlerini hedeflediğinden, değişmez bulut yedeklemeleri en üst düzeyde koruma sağlar. Değişmez bulut yedeklemeleri, verilerinizin şifrelenmesini ve fidye yazılımı saldırılarından korunarak bulutta korumalı bir durumda saklanmasını sağlar. Bir bilgisayar korsanı verilerinizi ve yedeklerinizi silmiş olsa bile, değişmez bulut yedekleriniz güvende kalır. Bilgisayar korsanları yedekleme konsolunuza erişim kazanırsa, değişmez bulut yedeklemenize erişemez, şifreleyemez veya silemezler.

Müşteriler Ve İş Ortakları Güven Altyapısı

Müşteriler ve iş ortakları, işlerini korumak için gerekli araçları sağlamak için 724Backup’a güveniyor. 724Backup Bulut Yedekleme çözümü, yedeklemeleri yönetmek ve bilgisayar korsanlarını onlardan uzak tutmak için ihtiyaç duyduğunuz güvenliği içerir. Değişmezlik, ürünümüzün tasarlanma şeklinin merkezinde yer alır: verileriniz, hiç kimsenin değiştiremeyeceği şekilde depoda şifrelenir. Bu, bir fidye yazılımı saldırısı gerçekleşse bile fidye ödemekten kaçınacağınız anlamına gelir. Çünkü değişmez bulut yedeklemenizdeki verilerinizi hızlı ve basit bir şekilde değiştirebilirsiniz. Yerel yedekleme yönetici konsolunuz saldırıya uğrar ve silinirse, değişmez yedekleme verilerinizi güvenli Infrascale bulutundan geri yüklemek için 2 haftaya kadar süreniz olacaktır.

724Backup, ekibimiz ve birinci sınıf ortaklarımız aracılığıyla ödüllü destek sunar. Kobiler yani küçük işletmeler, verilerinin ve yedeklerinin güncel, güvenli ve her zaman kullanılabilir olmasını sağlamak için destek ekibimizin gelişmiş güvenlik uzmanlığına güvenir.

Basitçe söylemek gerekirse, 724Backup ile küçük işletmeler, fidye yazılımı saldırıları durumunda bile verilerinin güvende olduğundan emin olabilir.

 

 

Kaynak:https://www.infrascale.com/blog/ransomware-protection-for-small-businesses/

Yeni Makale

Neden 7/24 Backup?

Kendimizi, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya ve beklentilerinin önüne geçmeye adadık. Kapsamlı, Üstelik Esnek Veri Koruması Bulut …