Perşembe , 21 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Actfax > Fax Nedir?
Safetica

Fax Nedir?

 ff01Faks Nedir?

Belgegeçer ya da İngilizce kısa adı Faks olan, Facsimile (Latince fac similar yani kopyalamak) kelimesinden türetilmiş bir iletişim aygıtı ve türüdür.

Var olan telefon hatlarından yararlanarak, karşılıklı iki tarafta bulunan belgegeçer ile, resim, yazı, grafik vb. verilerin, ses sinyalleri halinde hızlı bir şekilde aktarımını sağlar.

1843’te Alexander Bain tarafından patenti alınmış olup, 1851’de Frederick Bakewell tarafından Büyük Londra Fuarında sergilenmiştir. Günümüz tasarımına, 1924’te Amerikan Radio Corporation of America (RCA) şirketinden Richard H.Ranger’in araştırmaları sonucunda ulaşmış olan aygıtla, 24 Kasım 1924’te New York’tan Londra’ya bir fotoğraf aktarılmıştır.

Modern belgegeçer, 1970’lerin ortalarında geliştirilmiştir. 1980’in ikinci yarısından sonra Japonya dijital belgegeçer makinesini geliştirmiştir.

Günümüzde modemler aracılığıyla bilgisayarlardan da belge gönderimi yapılabilmektedir.

ff02Nasıl Fax Gönderilir?

İlk yapmanız gereken fax makinenizin üst bölümünde yer alan A4 kağıdını koyma bölümüne göndermek istediğiniz faksı yazılar makinenin iç bölümüne (yani yazılar size bakacak şekilde değil !!!) yerleştiriniz.

Bu aşamadan sonra makinenizde Faks ya da Fax yazan butona bir kere basınız. Sonrasında makine size çevir sesini verecektir.

Bu noktada telefonun ahizesi ile hiç bir işleminiz yoktur. Ona dokunmadan tüm bu işlemleri başlayıp bitirebilirsiniz. Makine size çevir sesini verdikten sonra faksı göndermek istediğiniz telefon numarasını giriniz.

Eğer şehirlerarası ise şehir kodunu girmeyi unutmayınız. Sonrasında numarayı girerek Start butonuna basınız ve bekleyiniz. Makine bu noktadan sonra faks gönderme işlemine başlayacak ve A4 kağıdını otomatik olarak iç haznesine alacaktır.

Kağıt çıkması gereken yerden çıktıktan sonra cihazın ekranında faks işlemine dair gönderildi ya da başarısız oldu şeklinde size bilgi verilecektir.

Faks gönderme işlemi başarısız olur ise bunun sizin makinenizden kaynaklanabileceği gibi karşı tarafın makinesinden de kaynaklanabileceğini sakın unutmayın.

ff03Elektronik Faks Nedir?

Teknoloji geliştikçe, var olan iletişim yöntemleri de bu gelişime ayak uyduruyorlar. İnternet faks, hızlı bir şekilde geleneksel faks cihazlarının yerini almaya başlıyor. Gerek bulut tabanlı olması, gerek düşük maliyeti, gerekse de diğer teknik üstünlükleriyle İnternet Faks (Toplu Faks), önü çok açık bir teknolojidir

İnternet faks, web üzerinden çalışan bulut tabanlı (cloud based) bir teknolojidir. Tek bir faks cihazına bağımlı olmanın zorluğundan sizi kurtarır. İsterseniz bir kafede çayınızı yudumlarken, isterseniz de evinizden gönderimlerinizi yapabilirsiniz. İş akışınızı, sağladığı bu mobilite ile hızlandırdığı gibi; seçim şanslarını tamamen sizin elinize bırakır.

Zamanınızı almaz. Meşgul tonundan, kağıt koyup beklemekten ve gönderilmediyse tekrar tekrar uğraşmaktan sizi kurtarır. Faks cihazının, tek bir gönderim için yapacağı arama süresi içerisinde, siz birden çok kullanıcıya saniyeler içerisinde gönderim yapabilirsiniz. Ulaşmayan faksları raporlarda görüp, kısa sürede tekrar ulaşmaya çalışırsınız. Faks cihazının başında bekleme devri bitti, zamanınız size kalsın.

İletişim Makinesi’nin kullanıcı dostu ara yüzü ile faks gönderimleriniz oldukça kolaylaşır. Faks ile ilgili bütün işlemlerinizi, gönderim öncesi hazırlıkları, hedef kitle gruplarınızı ve kullanıcı veri tabanınızı (adres defterinizi) rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. Numara tuşlama gibi ağır işleyen bir sistem yerine; tek bir tıkla binlerce faks gönderebilirsiniz.

Gereksiz yere kağıt tüketmezsiniz. Çevre sorunlarının zirve yaptığı bir dönemde, bu tarz uygulamaların önemi çok daha fazlalaştı. Orman yangınları, kağıt israfı, artan nüfus gibi sorunlar ciddi anlamda ağaç ve orman katliamına sebep oluyor. Çevreyi ve geleceği korumak adına, İnternet Faks hedefi tutturan bir uygulamadır. Belgelerinizi elektronik ortamda hazırlayacağınız için; gönderim yaparken de, hazırlama aşamasında da kağıt harcamazsınız.

Bilgisayardan Faks Nasıl Gönderilir?

Windows Faks ve Tarama bilgisayarınızı gerçekten (muhtemelen büyük para ve zaman tasarrufu sağlayacak) bir faks makinesine dönüştürebilir. Faks göndermeye başlamadan önce bilgisayarınız tam donanımlı olmalıdır.

Gerekenler:

Evde faks alıp göndermeyi planlıyorsanız, önce bilgisayarınızı faks modem ile donatmalısınız.

Faks modem, bilgisayarınızın standart telefon hattı üzerinden faks makinesiyle haberleşmesini sağlayan göreceli olarak ucuz bir ek donanımdır. Aygıtlar önemli bilgisayar mağazalarında satılır ve iki çeşit olarak bulunur: iç ve dış.

Dahili modemler, aynen video veya ses kartının olduğu gibi doğrudan bilgisayarınızın anakartına takılır. Dış faks modemler seri veya USB bağlantı noktasına bağlanan küçük aygıtlardır.

İşteyseniz, işvereninizin faks sunucusuna (birden çok faks modem ile donatılan adanmış bir bilgisayar) sahip olup olmadığını görmek başka bir seçenektir. Faks sunucusuyla faks gönderildiğinde bilgisayarınıza özel bir donanım takmaya gerek yoktur. Yalnızca faks sunucusuyla bağlantı kurup devam edin.

Eğer faks gönderme işleminiz başarısız olursa bu işlemleri tekrar deneyiniz. Yine faks gitmez ise karşı tarafı makinesini kontrol etmesi konusunda uyarınız.

ff04Faks Yazılımı – Programı Ne İşe Yarar?

Actfax faks programı, gelen ve giden faksların elektronik ortamda olmasını sağlayan bir yazılımdır.

Yaptığı iş ağ ortamında gelen faksların bir faks sunucusuna gelmesini ve bu faks server da toplanan tüm faksların ilgili kişiye elektronik ortamda gönderilmesini sağlamak.

  • Faks Programı ile gelen ve giden fakslarınızı elektronik ortama taşır.
  • Gelen ve giden fakslarınızı e-mail adreslerine yönlendirir.
  • Zaman ayarı ile toplu gönderimlerinizi istediğiniz saatte başlatabilir.
  • Çok kısa sürede mutabakat gönderimleri yapabilir.
  • Gelen ve giden fakslarınızı aylara bölerek arşivleyebilir.
  • Fakslarınızın üzerinde çıktı almadan değişiklik yapıp geri gönderebilir.
  • Firma kaşenizi ya da imzanızı fakslarınıza ekleyebilir.
  • PDF ve TXT dosyalarınızı otomatik olarak fakslayabilir.
  • Türkçe Faks Programı tüm Windows işletim sistemleriyle çalışabilir.

http://www.fins.com.tr/Actfax.asp

http://www.actfax.com.tr/

http://blog.fins.com.tr/category/makaleler/actfax-makaleler

Fax over Ip Nedir?

ff05

FOIP’in açılımı ‘IP üzerinden Faks’tır ve bir VOIP ağı üzerinden faks gönderip alma işlemlerini ifade eder. IP üzerinden Faks, T.38 protokolüyle çalışır ve T.38 uyumlu bir faks makinesi, faks kartı ya da faks yazılımının yanı sıra T.38 uyumlu bir VOIP ağ geçidi gerektirir.

Çok fonksiyonlu modern faks makineleri T.38’i destekler.

T.38’le ‘konuşabilen’ faks sunucu yazılımları doğrudan VOIP ağ geçidi üzerinden faks gönderip alabilir ve başka bir faks donanımına ihtiyaç duymaz.

ff06

T.38, bir bilgisayar veri ağı üzerinden nasıl faks gönderileceğini tanımlayan bir protokoldür. T.38 protokolü gereklidir çünkü faks verileri, sesli iletişim ile aynı yöntemle bilgisayar veri ağı üzerinden gönderilemez.

T.38, RFC 3362 de tanımlanmıştır; bu protokol, bir cihazın faks verisini nasıl iletmesi gerektiğini gerektiğini tanımlar. Yukarıdaki resimde ağ geçidinin arkasında yer alan faks makinası ile ağ geçidinin T.38 uyumlu olması gereklidir. Bu süreç, anolog bir telefon hattında üzerindeki G3 faks makinası tarafından farkedilmeden işleyecektir. Analog faks makinası T.38 protokolü ile uyumlu olması şart değildir.

Foip Diagramı:

ff07

Foip Avantajları Nelerdir?

Sanallaştırma sayesinde düşük donanım maliyeti ve enerji sarfiyatı oluşturur.

Veri ses ve faks ağını birleştirerek bakım ve yönetim maliyetlerini düşürür.

Merkezi bir faks altyapısı, sistem yönetimi kolaylaşır ve gereksiz telefon hatlarının kullanımı azaltır.

Sanallaştırma imkanı yedekleme ve felaket yönetimi senaryolarını kolaylaştırır

Geleneksel faks sunucularındaki her lokasyonda bir faks sunucusu bulundurma zorunluğu kalmaz ve merkezi faks sunucusuna kolaylıkla geçilebilir.

Faks kartları kullanıldığı durumda faks için özel PSTN telefon hattı kullandırma zorunluluğu FOIP çözümlerinde kalkmıştır. PBX ya da Media Gateway üzerinde bulunan PSTN hatlar telefon için de kullanılabildiği gibi faks içinde kullanılabilir.

Foip Codecler Nelerdir?

Bir Kodek, analog sinyali, veri ağı üzerinden taşınabilmesi için dijital hale dönüştürür. Günümüzde aşağıdaki listede yer alan Kodekler kullanılmaktadır.

ITU G.711 – 64 Kbps, örnekleme tabanlı. Diğer adıyla alaw/ulaw

ITU G.722 – 48/56/64 Kbps

ITU G.723.1 – 5.3/6.3 Kbps, 30ms çerçeve büyüklüğü

ITU G.726 – 16/24/32/40 Kbps

ITU G.728 – 16 Kbps

ITU G.729 – 8 Kbps, 10ms çerçeve büyüklüğü

Speex – 2.15 to 44.2 Kbps

LPC10 – 2.5 Kbps

DoD CELP – 4.8 Kbps

GSM – 13 Kbps (full rate), 20ms çerçeve büyüklüğü (frame size)

iLBC – 15Kbps, 20ms frame size: 13.3 Kbps, 30ms çerçeve büyüklüğü

Actfax Foip Kurulumu:

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2014/11/09/activefax-server-elektronik-faks-sistemi-ile-fo_3101_p-kurulumu.aspx