Cuma , 23 Şubat 2024
Ana Sayfa > 724 Cloud Backup > Mevcut “Yedekleme ve Olağanüstü Durum Kurtarma” (BDR) Manzarası + Geleceğe Giden Yol
Safetica

Mevcut “Yedekleme ve Olağanüstü Durum Kurtarma” (BDR) Manzarası + Geleceğe Giden Yol

Yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma (BDR) planlaması, en kötü durumda kuruluşunuzun çalışmaya devam edebileceği konusunda gönül rahatlığı sağlamalıdır. Ne yazık ki, huzurunuzun son kullanma tarihi var.

Sanallaştırmadaki artışlar, ev için çalışmaya ani geçişin şiddetlendirdiği gelişen siber güvenlik riskleri ve daha fazlası nedeniyle tehdit ortamı hızla değişiyor. Bu değişiklikler BT altyapınızın gelişmesi ihtiyacını doğurdu ve BDR girişimlerinin buna göre güncellenmesi gerekiyor.

Şu anda felaketlere hazır olduğunuzdan emin olmak için dr’nizdeki mevcut eksiklikleri veya boşlukları düzeltmek için şimdi harekete geçmeniz önemlidir. Ek olarak, yüklemeyi düzenledikten sonraki (veya tamamen doğruluğunu onayladığınızda) anda, ileriye doğru gittiğinizden ve geleceğe hazır olduğunuzdan emin olun.

Siber güvenlik riski her zamankinden daha yüksek, ancak her zamankinden daha düşük. Bu özellikle endişe vericidir, çünkü bir Infrascale anketine göre, “5 SMB’DEN 1’inden fazlası uygun veri korumasından yoksundur.” Felaket bulut yerel güvenlik yeteneklerinizi vurur ve yok ederse, sonuç riskte önemli bir artış olur. Uygun risk duruşunu korumak için yalnızca verilerinizi yedeklememelisiniz, aynı zamanda BT altyapınızı koruyan sistemleri de yedeklemelisiniz.

Blockchain Verilerin Bütünlüğünü Doğrular
Investopedia’ya göre, “Merkezi Olmayan blok zincirler değişmez, bu da girilen verilerin geri döndürülemez olduğu anlamına geliyor. Bitcoin için bu, işlemlerin kalıcı olarak kaydedildiği ve herkes tarafından görüntülenebileceği anlamına gelir.” Bağlı defter girişleri arasındaki kriptografik ilişki, bunların tahrif edilmesini önler.

“Blockchain’in amacı, dijital bilgilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına, ancak düzenlenmemesine izin vermektir …. ancak blockchain, teoride, herhangi bir sayıda veri noktasını değişmez bir şekilde kaydetmek için kullanılabilir.” Bununla birlikte, blockchain çok büyük defter girişlerini barındıracak şekilde tasarlanmamıştı, bu da depolama bloğu içeriğini defter girişleri olarak ele almayı pratik hale getirmiyordu. Techtarget’te yayınlandığı gibi, “Yüksek kapasiteli bir blockchain defteri oluşturulabilirken, defter girişlerini düşük bant genişliğine sahip bağlantılarda çoğaltmak büyük olasılıkla sorunlu hale gelecektir … Felaket kurtarma için blockchain’i kullanmak için daha iyi bir yaklaşım, bir DR sitesine yedeklenen veya çoğaltılan verilerin bütünlüğünü doğrulamak için bir araç olabilir.”(vurgu benim.)

Bu yaklaşım veri tahrifatını veya veri bozulmasını tespit etmek için kullanılabilir, ancak değiştirildiği tespit edilen verileri düzeltemez.

Uzaktan Çalışmaya Aceleci Geçişte Neler Gözden Kaçtı?


Dr’deki eğilimler üzerine bir makale, COVID-19 pandemisinden bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Pandeminin başlarında, bu eğlenceli ve anlayışlı tweetle karşılaştım:

Kilitlenmeler, karantinalar ve tecrit, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanı evden çalışmaya itti. İşgücünün daha mobil hale gelmesi ve kullanıcıların neredeyse her yerden kurumsal ağlara bağlanmasıyla veriler her yerde. Şirketler, bir ofis binasının dört duvarının dışında olsa bile bu verileri korumalıdır. Bu verileri korumak için yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma çözümleri herhangi bir dijital dönüşüm stratejisinin temelini oluşturmalıdır.

Siber saldırganlar yıllardır yaratıcı ve çalışkandır ve küresel salgın ek zorluklar getirmiştir. (NCSC), Siber ve Altyapı Güvenlik Ajansı (TÜMÜ) ve İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NSA) Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın, 8 Nisan 2020 ortak bir uyarı olduğunu belirterek, “…gruplar ve siber suçlular dolandırıcılık ve Kimlik Avı e-postaları ilgili COVİD-19 ile hedef bireyler, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve büyük kuruluşlar vardır.” Aynı ay, Dünya Sağlık Örgütü siber saldırılarda beş kat artış olduğunu bildirdi. Ortalama fidye yazılımı talebi Q1’den Q2 47’e% 2020 arttı. Bu ortamda, kritik verilerinizi korumak için son derece etkili bir yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma çözümü şarttır.

‘Fidye Yazılımından’ (Ransomware) ücretsiz olarak kurtulma kartı yok

Siber sigorta, ‘fidye yazılımından ücretsiz olarak kurtulma’ kartı olarak görülüyor, ancak amaç bu değil. Sigorta şirketlerinin daha sık ödeme yapmasıyla, MSP’lerin ve diğer kuruluşların kapsamı gereksinimleri giderek daha katı hale gelmelidir. Temel siber güvenlik ve yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma en iyi uygulamalarının uygulanmaması ve sürdürülememesi ihmal olarak kabul edilir ve ihmalden kaynaklanan ihlaller genellikle kapsanmaz.

Büyüyen Çoklu Bulut Kullanımının Karmaşıklığının Üstesinden Gelmek
Çoklu bulut normdur ve bulut karmaşıklığı artmaya devam etmektedir. Gartner’ın genel bulut kullanıcılarıyla yaptığı bir anket, katılımcıların% 81’inin iki veya daha fazla sağlayıcı ile çalıştığını ortaya koydu. Özellikle büyük kuruluşlar, satıcıların kilitlenmesini önlemek ve türünün en iyisi çözümlerden yararlanmak için bu yaklaşımı izlemektedir.

Hibrit karmaşıklıktan etkilenen DR planlaması, Gartner’ın “2020 için Altyapı ve Operasyonları Etkileyen En iyi 10 Eğilim” arasında yer aldı.”

Kişiye özel DR
Kuruluşların karşılaştığı tüm değişiklikler, dağıtılmış işgücleri ve değişen öneme sahip iş yükleri göz önüne alındığında, kuruluşlar DR’ye kişiye özel bir yaklaşımı kabul edemezler. Bunun yerine, belirlemek için doğru soruları sorun:

Ne gerekli?
Bu hedeflerimize ulaşacak mı?
Etkili Mi?
Bu en büyük güvenlik açıklarımızı açıklıyor mu?
Müşterilerin sürekli değişen ve özel ihtiyaçlarını ve karşılaştıkları zorlukları karşılamak için DR çözümlerinin giderek daha fazla özelleştirilmesi gerekiyor. Bazı kuruluşların fiziksel hizmet konumlarına bağlı süreçleri ve uygulamaları vardır ve kurtarma, iş operasyonlarını sürdürmek için yerel olarak optimize edilmelidir. Ayrıca, mevzuata uygunluk, sunucuların site dışında veya bulutta da yedeklenmesini gerektirebilir. Hem yerel hem de bulutta yedekleme ile karma bir yaklaşıma ihtiyacınız olabilir.

Süreklilik Merkezi ayrıca, “Veri yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma arasında ayrım yapmaya değer. DR yedekleme içermelidir, ancak yedekleme tek başına olağanüstü durum kurtarma değildir.”

Dr’nin Uygulaması
En önemli verileri en hızlı ve kolay erişilebilir hale getirmek mantıklıdır. Ancak bunu yapmak, öncelikle hangi verilerin “en önemli” olduğunu ve hangi verilerin orta ve düşük öneme sahip olduğunu belirlemeyi gerektirir. Çok az sayıda işletme birimi sahibi, sistemlerini “önemsiz” olarak ilan edecektir.”

Benzer şekilde, kuruluşlar teknoloji seçimine giderek daha ayrıntılı bir yaklaşım benimsiyorlar. Tess Hanna’nın Solutions Review’da yazdığı gibi, “İşletmeler hayati verilerini en iyi şekilde korumak, ürün maliyetlerini yönetmek veya kullanıcılar için sezgisel olacak bir çözüm dağıtmak için birden fazla yedekleme çözümü uyguluyorlar. Sonuç olarak, daha büyük satıcılar mutlaka en güvenli seçim değildir, bu da ortaya çıkan sağlayıcıları ilgi çekici bir seçenek haline getirir.”

Esneklik Ve Ölçeklenebilirlik
Microsoft Office 365 gibi SaaS ve IaaS teklifleri, kurumsal teknolojiyi küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için ulaşılabilir ve erişilebilir bir fiyata erişilebilir kılar. Kullanıcı başına, aylık lisans ücretleriyle, büyük, peşin maliyetlerle taahhütte bulunmanıza gerek kalmaz ve personel gereksinimlerine ve ortaya çıkan diğer ihtiyaçlara göre aylık ayarlama özgürlüğüne sahip olursunuz.

DR. farklı olmamalı. İleriye dönük DR çözümleri, kuruluşların beklediği ölçeklenebilir, kullanıma dayalı fiyatlandırma yapısını sağlarken ölçeklenebilirlik sunmalıdır.

Sonuç
Blockchain ve yapay zeka (AI) gibi gelişen teknolojiler büyüleyici ve geniş kapsamlı bir potansiyele sahiptir. İşletmeler bu tür yeniliklerden yararlanıyorsa, bu işlevsellik yedekleme gerektirecektir. Ayrıca, teknolojilerin kendileri verilerinizi yedekleme ve felaketten kurtulmaya hazırlanma sürecinde kullanılabilir. Sunucu çökmesi, insan hatası, kötü amaçlı etkinlik veya doğal afet olsun, yerelleştirilmiş veya site çapında bir olay beklenmeyen maliyetler veya planlanmamış kesinti anlamına gelir Infrascale Backup & Disaster Recovery (IBDR) ile verileriniz ihtiyaç duyduğunuzda her zaman korunur ve kullanılabilir durumdadır.

 

Kaynak: https://www.infrascale.com/blog/the-current-bdr-landscape-the-path-to-the-future/

Yeni Makale

Neden 7/24 Backup?

Kendimizi, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya ve beklentilerinin önüne geçmeye adadık. Kapsamlı, Üstelik Esnek Veri Koruması Bulut …