Perşembe , 21 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Emsisoft > Emsisoft ile Cyrptolocker Virüsünden Korunun.
Safetica

Emsisoft ile Cyrptolocker Virüsünden Korunun.

CryptoLocker Nedir?

FBI Virus, Police Central e-crime Unit Virus, Department of Justice Virus adındaki virusleri çıkartan gruba ait tehlikeli bir virustur.

CryptoLocker kullanıcıların kişisel dosyalarını şifreleyerek kilitler, bizi fidye istediklerini belirten bir ekran yönlendirir.

Belli zaman dilimi içerisinde fidyeyi ödeyerek dosyalarımızdaki şifreyi kaldıracağını vadeder, fidye ödenmez ise dosyalarınız sonsuza kadar açılamaz duruma gelir.

em-cr-01

Nasıl Çalışır?

Mail yolu ile bulaşan bu virüs sistemizdeki; 3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx.

Uzantılı dosyaları 256 bit AES ile şifreleyerek açılmaz duruma getirir.

em-cr-02

Cryptolocker gibi virüslerden korunmak için:

  • Bilgisayarınızda mutlaka Antivirüs kurulu olmalı ayrıca güncel bulunmalıdır. (Tercihen Emsisoft Anti Malware)
  • Bilmediğiniz e-postalardaki linkleri ve bilmediğiniz kişilerden gelen dosyaları kesinlikle açmayınız.
  • Önemli bilgi ve e-postalarınızı başka yerlere (Harici disk, flash disk, usb gibi.) yedekleyiniz. (Tercihen BackupAssist)

Emsisoft Internet Securty ve AntiMalware uygulamaları Cyrptolocker virüsü sisteminize girmeden zararlı uygulamayı tanır ve karantinaya taşır, dolayısı ile virüsten etkilenmezsiniz.emsi001

Kazanılan ödüller…

em-cr-03