Perşembe , 21 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Paragon Migrate OS to SSD 4.0 – Sabit Disk Geçişi Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı.
Safetica

Paragon Migrate OS to SSD 4.0 – Sabit Disk Geçişi Hiç Bu Kadar Kolay Olmadı.

paragonssd

Katı Hal Disklerine (SSD) hızlı ve kolay İşletim Sistemi geçisi!

Katı Hal Disklerine (SSD) terfi etmeye hazır mısınız? Paragon’un Migrate OS to SDD ihtiyacınız olan tek şey. Yeni ve gelişmiş  veri ihraç etme yetenekleri sayesinde kullanışlı ve kolay anlaşılır sihirbazımız yeni depolama aygıtlarına (HDD veya SSD) hızlı ve güvenli bir şekilde Windows geçişini gerçekleştirir ve hatta daha az kapasiteli disklere küçültür.

Çalışmakta olan bir sistemi üzerinde çalıştığınız işlere etki etmeden taşıyabilirsiniz ve gerekirse disk birimlerinizi otomatik olarak düzenlenecektir.

Windows İşletim Sistemi Taşınmasındaki Engeller

Engel 1. HDD’den daha küçük bir SSD’ye Windows Taşıma

Hazırlıksız olan kimseler için harici bir depolama aygıtına veri taşınması yavaş ve sıkıntılı bir işlem olabilir. Her iki yılda bir HDD aygıtlarının kapasitesi iki katına çıkmaktadır ve bu uzun zaman aralığı yazılım geliştiricilere karmaşık ve zaman tüketen geliştirme teknolojileri üzerinde çalışmalar yapmak için iyi bir olanak sağlar.

Kullanıcılar gelişim sürecindeki bir yazılıma ayak uydurmak için kendilerini yeni bir donanım satın almak zorunda oldukları donanım yükseltme işlemine mahkum edilmiş düşünebilir ve böylece işletim sistemlerini ve uygulamaları yeniden kurmak sıkıntı veren bir hal alır. Neyse ki özel taşıma araçları kullanarak zaman ve emek tasarrufu yapmanın bir yolu var. SSD aygıtlar sahneye çıkana dek bu araçların pek çoğu büyük sürücülere veri taşınırken iyi bir şekilde performans gösterdi. Piyasadaki en son SSD aygıtları yüksek kapasitede değiller ancak bilindik sabit disklerden çok daha hızlılar. Buna ek olarak mekanik etkilere karşı tamamen farksız olmaları taşınabilir bilgisayarlarda kullanılmaları açısından önemli bir özelliktir.

Bu faydalarından ötürü günden güne kullanıcıların sistemlerinden en iyi şekilde faydalanmaları için işletim sistemlerin SSD aygıtlara taşıma düşüncesine yol açmaktadır.

Kullanıcıların karşılaştıkları başlıca engel mütevazi bir SSD sürücünün yüksek fiyatıdır. O halde nasıl olur da işletim sistemi ve yüksek boyuttaki verileri sadece 80-120 GB boyutundaki bir aygıta taşıyabilirsiniz? Şimdiye kadar tek çözüm veri kaybı riski ve zaman kaybına neden olan, öncelikle HDD yeniden disk bölümlendirmek ve daha sonra sistem dosyaları ile verileri birbirinden ayırmak amacıyla özel bir hizmet programı ile taşımayı gerçekleştirmekti.

Engel 2. uEFI boot moduna yapılandırılan 64-bit Windows taşıma.

Eski MBR ve PC BIOS kısıtlamalarını yükseltmek için Intel tarafından piyasaya sürülen eEFI artık yeni 64-bit Windows 8 bilgisayarları için tavsiye edilen bir platformdur.

Bunun sebebi kolayca fark edilebilir; geleneksel ikili BIOS ve MBR için imkansız olan diğer eşsiz özelliklerin yanında sadece uEFI platformu Windows işletim sistemini 2.2 TB’tan daha büyük bir disk biriminde barındırmayı mümkün kılar.

uEFI’nin tüm avantajlarına rağmen bir sorunu var: Çalıştırabilir bir aygıt ile oldukça standart bir işlem örneğin diğer bir SATA portuna bağlantıyı ilgilendiren bir durum çalıştırılamayan bir Windows vakası ile sonuçlanabilir.

Klonlanmış bir sistem sabit diskinden çalıştırma denenince de aynı sonuç elde edilir. Tüm bu problemler uEFI+GPT nasıl düzenlendiğiyle ilgilidir. Microsoft bu problemleri nasıl aşılacağı ile ilgili kılavuzlar vermektedir ancak bunlar da kullanıcıdan cmd kullanımını, diskpart ve bcdedit araçlarının kullanılmasını içeren çok fazla tecrübeli olmasını gerekmektedir.

Paragon’dan Yeni Bir Çözüm

Paragon yazılımının bu işlem için çok daha iyi çözümleri var. Windows işletim sisteminin (XP’den bu yana) daha küçük kapasiteli disklere tek bir işlem ile transferini gerçekleştiren eşsiz bir teknolojiyi geliştirerek bundan böyle Windows’u yüksek kapasiteli bir HDD’den yeni ve hızlı bir SSD’ye verimli ve kolay bir şekilde taşıyabilirsin. Ayrıca uEFI/GPT yapılandırma desteğiyle  önyükleme sorunlarıyla karşı karşıya kalmazsınız.

Migrate_OS_to_SSD_Slide_01b

Migrate OS to SSD diye anılan kolay ve anlaşılabilir sihirbazını çalışmasını sağlayan nedir?

İşte yanıtı:

Sihirbaz çalıştırıldığında mevcut olan Windows işletim sistemlerini algılar. Kullanıcılar daha sonra taşınmasını istedikleri işletim sistemini belirtirler. Daha sonra sihirbaz otomatik olarak bir ya da iki disk birimini seçer (Windows 7 önemli önyükleme dosyalarını içeren özel ve gizli disk alanı olan Microsoft Sistem Rezerve’ye sahip olabilir) ve kullanıcının hedef bir disk seçmesini ister.

Eğer seçilen disk, işletim sistemini tutmaya yetecek büyüklükte ise taşıma işlemini başlatır. Eğer değilse kullanıcıya gereksiz dosyalar ve klasörlerin yanındaki kutuların onayının kaldırılmasını ister. Uygun bir boyuta ulaşıldığı takdirde taşıma işlemi başlar.

Sihirbaz, bir Windows işletim sistemini başka bir diske az bir eforla taşır. Taşıma sonrasında kullanıcı tarafından yapılması gerekli olan tek işlem, hedef diski yeni sistemi otomatik olarak başlatacak olan ilk önyükleme aygıtı olarak BIOS’tan yapılandırmaktır.

Not:

 • Migrate OS to SSD sadece tercih edilen Windows işletim sistemi ve kritik sistem başlatma dosyalarını içeren disk birimlerini transfer eder. Eğer tüm sistemi taşımanız gerekiyorsa lütfen Paragon Drive Copy kullanın.
 • Dinamik diskler desteklenmemektedir.

Neden Migrate OS to SSD denenmelidir?

 • Windows işletim sistemini daha büyük diskten daha küçük depolama aygıtlarına tek bir işlemle taşır
 • XP işletim sisteminden bu yana tüm Windows işletim sistemlerini destekler (Windows 10, 8.1, Windows Server 2012 R2)
 • uEFI tabanlı önyükleme moduna yapılandırılmış 64-bit Windows işletim sistemini taşır.
 • Gerek duyulduğunda hedefteki disk birimlerini otomatik olarak düzenler.
 • Başarıl Windows 7 taşımaları için Microsoft Sistem Rezerve’sini otomatik olarak algılar ve kopyalar.
 • Hedef diski uygun hale getirmek amacıyla işlem sırasında kullanıcıya verileri hariç tutma imkanı sağlar.
 • VSS’li işlem kilitli disklerin (kullanımdaki) yeniden Windows’u yeniden başlatmaksızın taşınmasın
 • Paragon’un zaman içerisinde kanıtlanmış taşıma/boyutlandırma işlevselliği
 • Sistem ve veriler için güvenlik garantisi.

Paragon Migrate OS to SSD 4.0 ile ilgili yenilikler

 • Windows 10, 8.1 ve Windows Server 2012 R2 desteği.
 • Windows 8 ile tam uyumlu yeni kullanışlı arayüz.
 • Doğrudan doğruya Windows altında GPT/uEFI yapılandırmalı Windows işletim sisteminin, sık kullandığınız uygulamalar üzerinde çalışırken bile taşınması.
 • 32 ve 64 bit için farklı yükleme paketleri.

Yeniden başlatma gerektirmeyen kurulum.