Salı , 19 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Gönderdiğim mailler neden spama düşüyor ?
Safetica

Gönderdiğim mailler neden spama düşüyor ?

spam

Gönderdiğim e-mailler neden spama düşüyor diye merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı öneririz.

Toplu mail gönderirken, maillerin spam’a düşmemesi için yapılması gerekenler:

1- Gönderilen e-mail içeriğinde kullanılan resim boyutlarının büyük olmaması gerekir. Genişlik 850px büyük olmamalı.

2- Oluşturulan e-mail içeriğinde resim ve yazıların orantılı kullanılması iyi olacaktır. Sadece resimden oluşan bir içerik olmamalı.

3- E-mail şablonunda kullanılan resimlerin gönderici hostunda olmasını öneririz. Örneğin info@abcticaret.com’dan gönderiyorsanız resmi “abcticaret.com” sunucusundan çağırmak daha doğru olacaktır.

4- Gönderilen e-mail listesinde geçersiz (hardbounce) e-mail sayısının çok olması. Örneğin hotmail grubuna ait e-maillerin toplam %5’den fazlasının hatalı veya kullanılmıyor olmasından dolayı hotmail sunucusu gelen e-mailleri spam olarak görecektir.

5- Toplu mail servis sağlayıcıdan alınan IP’nin ısıtılmadan yüksek miktarda gönderi yapılması IP değerinizi olumsuz etkileyeceği için sonraki gönderimler spam olarak algılanacaktır.

6- E-mail konu satırında büyük harf, sembol ve işaret kullanmamanızı tavsiye ederiz.

7- Hazırlanan e-mail içeriğinde noktalama işaretleri, çok renkli yazılar, zıt renkler ve büyük harfleri kullanmasak daha iyi olur.

8- Daha önce gönderici e-mail adresinden yapılan gönderiler spam olarak algılanmışsa, aynı adresin gönderisi yine spam olarak değerlendirilir.

9- Aynı şekilde sunucumuzdan gönderilen bir iletinin alıcı tarafından spam olarak işaretlenmiş olması ve şikayet edilmesi de bir sebeptir.

10- Şablon tasarımında kullanılan resimlerin isimlerinde boşluk veya türkçe karakter bulunması. Örneğin altın.jpg yanlış / altin.jpg doğru.

Bu maddeler daha da uzatılabilir. E-mail marketing uzun vadede planlı ve programlı yapılması gereken bir iştir. 3,6,9 ve 12 ay gibi dönemsel olarak planlanması gerekir. Yapılan gönderilerin sonuçları ve raporları iyi analiz edilmelidir. Bunun için SendMail’in detaylı rapor bölümünü inceleyebilirsiniz.

Toplu e-mail gönderimi kurallara uygun yapılırsa marka bilinirliğiniz ve karlılığınız açısından pozitif etki yapacaktır.

Daha detaylı bilgi için SendMail danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Yeni Makale

BT Yöneticileri Neden E-posta Arşivleme Konusunda Dikkat Etmeli?

E-posta Arşivleme