Perşembe , 21 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Safetica ile Sanal Disk (Virtual Disk) Oluşturmak.
Safetica

Safetica ile Sanal Disk (Virtual Disk) Oluşturmak.

Yeni bir sanal disk oluşturma

Endpoint Security Araçları tarından şifrelenen sana bir disk, bağlantı sağlandığı anda sanki var olan bir mevcut disk gibi davranır.

Bu da dosyaları oluşturabilmeniz, düzenleyebilmeniz, kopyalayabilmeniz ya da bu disk üzerindeki verilerin ile çalışabilirsiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca bu disk ile formatlama, disk birleştirme gibi düşük seviyedeki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer Endpoint Security Araçlarının yüklü olmadığı bir bilgisayardaki şifreli verilere erişmek istiyorsanız, bir Travel disk oluşturun.

Dikkat: 256-bit anahtarlı Gelişmiş Şifremele Standardı şifrelemelesi ve SHA-266 karmaşık işlevi sanal disk şifrelemede kullanılır.

Şifreli bir sanal disk oluşturma

Sanal bir diski şifrelemek için şu adımları gerçekleştirir:

 • Bildirim alanındaki Safetica’nın S simgesine sağ tıklayın var “New disk -> Virtual” seçin.

sft-0p01

 • Sihirbazın ilk sayfadaki bilgileri okuduktan sonra “Next” ile ilerleyin.
 • Sanal diskin konumunu ve boyunu seçin ve “Next” ile ilerleyin.sft-0p02
 • Daha sonrasında sürücünün dosya sistemini, paylaştırma birimini, birim etiketini ve takma adını seçin. Eğer tam olarak emin değilseniz, varsayılan ayarları tutup “Next” ile ilerleyin. Bir sonraki aşamada diskin hangi bağlanacağı sürücü harfini seçebilirsiniz.

sft-0p03

 • Seçiminizi yaptıktan sonra “Next” ile ilerleyin.

sft-0p04

 • Bu aşamada, diskin bağlantı kurması için kullanacağı bir parola seçin. Güvenli bir parola oluşturmak için bu pencere içerisindeki tümleşik parola oluşturucu aracını kullanabilirsiniz. Parolanızı girdikten sonra “Next” ile ilerleyin.

sft-0p05

 • Safetica Management Console-> Security Keys bölümündeki ayarlara göre, bu diskin kullanımı için bir güvenlik anahtarı seçebilir ya da seçmek zorundasınız. Bu güvenlik anahtarı parolanızın unutmanız durumunda şifrelenmiş diske erişim için kullanılır.

Endpoint Security Tools içerinde herhangi bir güvenlik anahtarının olmadığı durumlarda, anahtarı üretme ya da içe aktarma yapabileceğini bir sihirbaz otomatik olarak başlayacaktır. “Allow using of the security key” işaretlenelerek ve menüden bir anahtar seçilerek güvenlik anahtarı kullanımı etkin hale getirilebilir.Seçiminizi tamamladıktan sonra “Next” ile devam edin.

s0-5

 • Girilmiş olan bilgileri doğruladıktan sonra sanal bir şifrelenmiş disk oluşturmaya başlamak için “Finish” butonuna basın. Boyuta bağı olarak bu işlem bir kaç dakika ya da saat sürebilir.
 • Şifreleme tamamlandıktan sonra, disk sihirbaza girilmiş olan sürücü harfi ile Windows Gezgini içerisinde uygun duruma gelecektir. Bu diski herhangi bir başka bir disk gibi kullanabilirsiniz.

Sanal bir diske bağlanma

Şifrelenmiş bir fiziksel diske şu şekilde bağlanılır.

 • Bildirim alanındaki S simgesine sağ tıklayın ve “Connect ->Fiziksel ve bağlanmak istediğiniz uygun diski seçin.

sft-0p07

 • Diske bağlanmak için pencerede parolayı ve güvenlik anahtarını girin. View detais’e tıkladıktan sonra ek disk bağlantı özelliklerini belirtebilirsiniz. “OK” butonuna tıkladıktan sonra disk bağlanır ve sanki sistemde mevcut olan herhangi bir disk gibi müsait hale gelecektir.

sft-0p08

Sana bir diskin bağlantısının kesilmesi

Fiziksel bir şifreli diskin bağlantısını kesmek için  bildirim kısmındaki S sembolünde sağ tıklayın ve bağlantısını kesmek istediğini uygun bir diski seçip “Disconnect” ibaresine tıkayın.

Eğer disk kullanımda ise bağlantı kesme işlemi gerçekleşmeyecektir ve sizden bağlantıyı kesmeyi zorlam yapmayı isteyip istemeyeceğiniz soran bir pencere çıkacaktır.

Zorla bağlantısı kesile bir diskin zorla bağlantı kesme işlemi gerçekleştirdiği sırada çalışmakta olan verilerin kaybedilmesi sonuçlanabileceğini dikkate alın. “Disconnect all” butonuna tıklayarak tüm fiziksel ve sanal disklerin bağlantısını kesebilirsiniz.