Perşembe , 21 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Safetica Traveller Disk Oluşturma – Verilerinizi Güvenle Taşıyın
Safetica

Safetica Traveller Disk Oluşturma – Verilerinizi Güvenle Taşıyın

Traveller disk

Travel disk özelliği, EndPoint Güvenlik Aracı yükenmemiş bilgisayarlara bağlanmasına izin veren taşınabilir sana bir disk oluşturmanıza olanak verir. Travel disk, Safetica ile şifrelenmiş diğer türdeki disklerle aynı seviye güvenliğe sahiptir.

Travel Disk Oluşturma:

Travel disk oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın

  • Bildirim alanındaki Safetica’nın S simgesine sağ tıklayın “New disk -> Travel” seçin.

sft-001

  • Sihirbazın ilk sayfadaki bilgileri okuduktan sonra “Next” ile ilerleyin.
  • Travel sürücünün yerini ve boyutunu girip “Next” ile ilerleyin.

sft-002

  • Daha sonrasında sürücünün dosya sistemini, paylaştırma birimini, birim etiketini ve takma adını seçin. Eğer tam olarak emin değilseniz, varsayılan ayarları tutup “Next” ile ilerleyin. Bir sonraki aşamada diskin hangi bağlanacağı sürücü harfini seçebilirsiniz.

sft-003

  • Seçiminizi yaptıktan sonra “Next” ile ilerleyin.

sft-004

  • Bu aşamada, diskin bağlantı kurması için kullanacağı bir parola seçin. Güvenli bir parola oluşturmak için bu pencere içerisindeki tümleşik parola oluşturucu aracını kullanabilirsiniz. Parolanızı girdikten sonra “Next” ile ilerleyin.

sft-005

  • Safetica Management Console -> Security Keys bölümündeki ayarlara göre, bu diskin kullanımı için bir güvenlik anahtarı seçebilir ya da seçmek zorundasınız. Bu güvenlik anahtarı parolanızın unutmanız durumunda şifrelenmiş diske erişim için kullanılır.

Endpoint Security Tools içerinde herhangi bir güvenlik anahtarının olmadığı durumlarda, anahtarı üretme ya da içe aktarma yapabileceğiniz bir sihirbaz otomatik olarak başlayacaktır. “Allow using of the security key” işaretlenerek ve menüden bir anahtar seçilerek güvenlik anahtarı kullanımı etkin hale getirilebilir.

Seçiminizi tamamladıktan sonra “Next” ile devam edin.

sft-006

  • Girilmiş olan bilgileri doğruladıktan sonra sanal bir şifrelenmiş disk oluşturmaya başlamak için “Finish” butonuna basın. Boyuta bağlı olarak bu işlem bir kaç dakika ya da saat sürebilir.
  • Şifreleme tamamlandıktan sonra, disk sihirbaza girilmiş olan sürücü harfi ile Windows Gezgini içerisinde uygun duruma gelecektir. Bu diski herhangi bir başka bir disk gibi kullanabilirsiniz.

sft-007

Travel drive için bağlanma işleminin adımları:

Travel disk bağlamak için disk oluşturulduktan sonra içerisine kopyalanan Traveller taşınabilir uygulamasını kullanabilirsiniz. Bağlanmayı başlatmak için Traveller.exe uygulamasını başlatıp parola ya da güvenlik anahtarı seçin. Menü rapor kısmından bağlantı penceresini görüntüleyebilirsiniz (Traveller çalışıyor olmalı). Simgeye (usb disk simgesi) sağ tıkayın ve Connect’i seçin.

Travel drive için bağlantı kesme işleminin adımları:

Travel diskin bağlantısının kesilmesi için, bildirim bölümündeki simge (usb diski simgesi) seçilir. “Unmount this disk” ya da “Unmount this disk (forced)” birini seçin

Yeni Makale

Safetica Kısa Tanıtım