Perşembe , 21 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Safetica Web Site Engelleme ve Erişime kapatılan Sitelere Yapılan Girişimleri Anlık Bildirim Yapmak.
Safetica

Safetica Web Site Engelleme ve Erişime kapatılan Sitelere Yapılan Girişimleri Anlık Bildirim Yapmak.

Safetica Management Console üzerinden erişimi engellenen bir internet sayfasına istemciler tarafından yapılan ziyaret girişimlerinden haberdar olma.

Böyle bir senaryonun harekete geçirilebilmesi için Safetica yönetim konsolu üzerinden, SMTP ayarlarının yapılması, DLP Supervisor kipi kullanılarak bir internet adresinin engellemeye tabii tutulması ve uyarı ayarlarının yapılması gerekmektedir.

Öncelikle Safetica Yönetim Konsolunda SMTP ayarlarının yapılması gerekmektedir. Böylelikle “rapor” ve “ikaz” işlemlerinin için gerekli olan zemin hazırlanmış olur.

Safetica’ya giriş yapılır.

Giriş yaptıktan sonra karşımıza Safetica Management Console gelecektir. Buradan Profile bölümüne geçiş yapılır.

Connection başlığı altındaki bölümde görüntülenen sunucu bilgilerinin satırında yer alan “settings” üzerine tıklanır

“Settings” üzerine tıklandıktan sonra karşımıza SMTP ayarlarının yapıldığı kısım gelecektir. SMTP başlığına giriş yapılır.

Burada karşılaşılan alanlar, bize gerekli olacak şekilde doldurulduktan sonra “Test connection” butonuna basılır.

Test connection butonuna basıldığında aşağıdaki onay kutusu karşımıza gelecektir. Bu onay kutusunda “Bir test e-mail göndermek istiyor musunuz?” Bu adımı da “Yes” butonu geçiyoruz.

Bu adımda test eistenilen e-mail adresi

Recipient “Alıcı” kısmına test edilmek üzere bir e-mail adresi girdikten sonra “Send e-mail” butonuna basıyoruz.

Bu adımda gönderim gerçekleştirilirken çok kısa bir süre bekliyoruz

İşlemin başarıyla gerçekleştiğine dair uyarı karışımıza geldikten sonra “OK” butonuna basarak bu pencereyi kapatabiliriz.

Test olarak gönderilen e-mail aşağıdaki gibidir. “Bu bir Safetica Management Service test e-mailidir. Lütfen cevaplamayınız”

Ayarlar tamamlandıktan sonra “Finish” butonu ile bu menüden çıkılır.

Bundan sonraki adımlar ihtiyacımız olan erişimini engellenmiş bir internet adresi ile bu siteye yapılacak olan girişimlere yönelik bildirim ayarları. Birkaç adımda bir internet adresini yasaklayalım ve ardından bildirim ayarlar yaparak devam edelim.

İlk olarak Safetica ana konsolunun en üst bölümdeki modüllerden “Supervisor” modülü seçilir

“Web control” kısmına girildikten sonra bu işlevin çalışmasını etkinleştirmek için resimde 2 ile işaretlenmiş olan kaydırma çubuğu “Enabled” konumuna getirilir. 3 numaralı kaydırma çubuğunu “Deny List” konumuna getirdikten sonra alt kısımdaki listeye erişim engellemesi yapmak istediğimiz web sitelerini girmek için “Add Rule” butonuna basılması gerekmektedir.

“Add Rules” butonuna bastıktan sonra ekrana yeni bir pencere gelecektir. Bu alanda “Server Address” kısmına tıklanır. Rule name kısmına bir isim girildikten sonra erişimlerinin engelleneceği internet sayfalarını eklemek için “Add” butonuna basılır.

Gerekli bilgileri girdikten sonra “Ok” butonuna basılır.

“OK” butuna geldikten sonra yeniden “Web Control” kısmının genel görünümüne geri dönülür. Sağ üst kısımdaki onay butonuna basarak kayıt işlemi gerçekleştirilir. Bundan böyle bir önceki adımlarda girilmiş olan internet adresleri artık Safetica’nın istemci makineleri tarafından erişilemez olacaktır.

Son olarak engellenmiş olan bir internet adresine yapılan erişim teşebbüslerinin e-mail olarak haberdar edilmesiyle ilgili işlemleri inceleyelim.

Safetica’nın ana konsolundan “Alert” kısmına giriş yapıldıktan sonra 2 ile işaretli “New Rule” butonuna basılır.

“New Rule” butonuna basılması halinde yeni bir kural oluşturmanın ilk adımı olan “Basic Information” karşımıza gelecektir. Uygun bulduğumuz bir isim ve açıklama girdikten sonra (açıklama girmek zorunlu değildir) sol atta “Next” butonu görünür hale gelecektir.

Bu adımda, yapılması istenen uyarının Safetica’nın hangi işlevine yönelik olduğunu seçimdir. Network başlığı altındaki “website access denied” seçilir ve “Next” ile ilerlenir.

Bu adımda hangi kullanıcılar kapsam dâhilinde olup olmadığı ile ilgilidir. “Add user” butonuna basılır.

Kullanıcı ağacından seçim yapılır ve “OK” butonuna basılır. (Örneğimizde en üstteki düzeyden seçim yapıldı)

“Ok” basıldıktan sonra bu adımın genel görüntüsü ekrana getirilir. “Next” ile sonraki adıma geçilir.

Bu adımda uyarıların gönderileceği e-mail adresi veya adresleri seçilir. “Add email” butonuna basılır.

E-mail adres veya adresleri girildikten sonra “Next” ile ilerlenir.

Bu aşamada geçilen tüm adımlar özet olarak ekrana getirilir. Eksik veya hatalı bir nokta tespit edilirse “”Previous” butonuyla adımlara geri dönüş yapılabilir. Herhangi bir değiştirme söz konusu değilse “Finish” ile devam edilir.

“Finish” butonuna basılması halinde “Alerts” bölümünün ana menüsü ekrana gelir ve eklediğimiz kural sol panelde görünür. Sağ üstteki onay butonuna basarak kayıt ettiğimiz takdirde artık bu işlev devreye girecektir. İstenildiğinde tüm ayarlar sol panelde listeden “Edit” butonuna basılarak yeniden düzenlenebilir.

İstemci, engellenmiş olan bir internet adresini açmaya çalıştığında aşağıdaki durum ile karşılaşır.

Aynı zamanda, istemcinin bu hareketinden haberdar olmak isteyen kimse veya kimseler de şöyle bir e-mail ile bilgilendirilir. Bu e-mailin içeriğinde, internet sayfası, işlemi gerçekleştiren bilgisayar, kullanıcı ve tarih detayları mevcuttur.

Yeni Makale

BT Yöneticileri Neden E-posta Arşivleme Konusunda Dikkat Etmeli?

E-posta Arşivleme