Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Docsvault > Docsvault Tam Metin Arama İçin Yapılacak İşlemler.
Safetica

Docsvault Tam Metin Arama İçin Yapılacak İşlemler.

1-‘SQL Full-text Filter Daemon Launcher’ adlı SQL Full-Text dizin oluşturma hizmeti Docsvault için SQL veritabanını barındıran sunucu üzerinde yüklü ve çalışıyor olması gerekir. Varsayılan olarak Docsvault, Docsvault Sunucu ile aynı makinaya SQL Server Veritabanını yükler. Eğer kurulumda kendi veritabanınızı belirtmediyseniz SQL Server ile Docsvault Server aynı makinedir.

2-iFilter: Belli uzantılarda tam metin arama için karşılık gelen iFilter’ın Docsvault SQL Server’ın çalıştığı makinede kurulu olması gerekir.Arama servisi zaten Docsvault Sunucu Yönetisisi -> Tam Metin Arama düğümü altında listelenen birçok dosya tipi için iFilter içerir. Yeni dosya tipleri eklemek için ‘Farklı Dosya Tipleri Ekleme’ başlığına bakın.

3-Docsvault İçinden Tam Metin Aramayı Etkinleştir: Bu özellik varsayılan olarak etkindir. Docsvault Sunucu Yöneticisi -> Tam Metin Arama düğümü altından etkinleştirip devre dışı bırakılabilir.

Taranan Dosyalarda Arama:

OCR Eklentisi sunucu tarafında etkin ise, Docsvault taranan ya da resim tabanlı akatrılan PDF belgelerini OCR işleminden geçirir ve onları aranabilir yapar. Böylece içerikleri indeksleme motoru sayesinde indekslenir.OCR görüntü tabanlı PDF dosyaları için emin olun:

Tarama profillerinden ‘OCR ve aranabilir PDF oluştur’ seçeneğinin seçili olduğundan
OCR seçeneğinin Docsvault Sunucu Yöneticisi OCR Düğümü altında etkin olduğundan
Otomatik OCR işleminin Docsvault Sunucu Yöneticisi OCR Düğümü altında işaretli olduğundan.

Farklı Dosya Tipi Ekleme:

Varsayılan olarak, pdf,docx,xlsx gibi popüler dosya tiplerinin indekslenmesi için gerekli iFilters yüklü olmayabilir. Aşağıdaki bilgiler, bu dosya türleri için uygun IFilters yüklemeye yardımcı olur.

Not: iFilters’ı sadece Docsvault SQL Veritabanının çalıştığı makineye yüklemeniz yeterlidir. Her bir istemciye yüklemenize gerek yoktur.

PDF iFilters:

32 Bit OS için: SQL Server kurulu olan makinede Adobe Reader 9.0 + yüklemek gerekli iFilters’ı da yükleyecektir. Dilerseniz http://file.fins.com.tr adresinden 32 bit iFilters indirebilirsiniz.

64 Bit OS için: http://file.fins.com.tr adresinden 64 bit için olan iFilters’ı indirin ve yükleyin.

Not: Yüklemeden sonra bazı makinalarda aşağıdaki adımların yapılması gerekebilir:

Denetim Masası -> Sistem -> Gelişmiş Sistem Ayarları -> Ortam Değişkenlerine gelin.

Ekran Alıntısı

C:\Program Files (x86)\iis express\PHP\v5.4;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;c:\Program Files\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn\;c:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn\;c:\Program Files\Microsoft SQL Server\110\DTS\Binn\;c:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn\ManagementStudio\;c:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 10.0\Common7\IDE\PrivateAssemblies\;c:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\110\DTS\Binn\;C:\Program Files\Adobe\Adobe PDF iFilter 11 for 64-bit platforms\bin\

PATH ‘e çift tıklayalım… “C:\Program Files\Adobe\Adobe PDF iFilter 9 for 64- bit platforms\bin\” ekleyin.

iFilters yüklemenin ardından Docsvault Sunucu Yöneticisinde Tam Metin Arama düğümündeki Yükle butonuna tıklayın.

Office 2007 & 2010 iFilters (docx, xlsx,pptx v.b.):

İşletim sisteminizin türüne göre http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=17062 adresinden gerekli dosyayı indirin ve kurun.

Diğer Dosya Türleri:

iFilter hakkında daha fazla bilgiyi http://www.ifilter.org/ adresinden ve http://www.ifiltershop.com/ adresinden edinebilrsiniz.

Daha Fazla Dosya Türü Eklemek İçin Adımlar:

1.SQL Server yüklü olan Docsvault veritabanında uygun iFilter’ı yükleyin.

2.Docsvault Sunucu Yöneticisinde Tam Metin Arama düğümü altında iFilter kaynaklarını yüklemek için Yükle butonuna tıklayın.

3. ‘SQL Full-text Filter Daemon Launcher’ servisini SQL veritabanı yüklü olan makinede yeniden başlatın. Eğer SQL Server ve Docsvault Sunucu aynı makinede ise bu işlem otomatik olarak yapılacaktır.

Yeni Makale

Docsvault Tam Metin Arama Gereksinimleri.

Tam Metin İndeksleme Gereksinimleri: 1-‘SQL Full-text Filter Daemon Launcher’ adlı SQL Full-Text dizin oluşturma hizmeti …