Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > %100 Inbox Garantisi Var Mı?
Safetica

%100 Inbox Garantisi Var Mı?

question-mark1

Merhabalar, bugünkü yazımızda e-mail marketing alanında çok merak edilen bir konu olan “%100 inbox’a düşme” veya “%100 spam’e düşmeme” üzerine konuşacağız. Öncelikle spam nedir? sorusunun cevabına bakalım.

Spam: Kısaca, sizi tanımayan bir kişiye mail atmaktır. Yani o kişinin inboxına bile düşseniz yaptığınız eylemin adı spam olarak adlandırılır. Ancak yaygın düşünce spam klasörüne düşmeyi spam olarak algılar.

Spam nedir sorusuna çok kısa değindikten sonra şimdi gelelim inbox ulaşım garantisi konusuna. Türkiye ve dünyada % 100 inbox ulaşım garantisi veren bir şirkete yapılan araştırmalar sonucu rastlanmamıştır. Toplu E-mail hizmeti sunan şirketlerin kullandıkları ve müşteriye sundukları gönderim altyapısı, IP aralıkları ile bu yüzdede 3’te 1’lik bir yer edinir. Geriye kalan 3’te 2’yi de müşterinin e-mail listesi, e-mail şablonu, e-mail açılma / okunma oranları ve maillerin gönderildiği sunucuların ( Hotmail, Gmail, Yandex, şirket mailleri vs ) politikaları belirlemektedir.

Günümüzde e-mail marketing alanında verimli çalışmalara imza atan şirketlere baktığımızda sadece e-marketing için tahsis edilmiş bir subdomain kullandıklarını görürüz. IP tanınırlığı açısından bu konu önemlidir. Sürekli aynı IP’den, mail adresinden gönderi yapmak gerekir. Ayrıca bu şirketlerin kendi e-mail datalarını kendileri oluşturduğu ve bu dataları personalize ettiğini görürüz. Şahsa özel gönderilen maillerin daha fazla açılma oranları elde ettiği açıktır. Son olarak bu şirketlerin e-mail tasarımlarına çok dikkat ettikleri hatta bu iş için özel tasarım ekipleri kurduklarını söyleyebiliriz.

Yani bir yerden cüzi ücret karşılığı bir e-mail listesi (datası) satın aldıktan sonra bu listeye gönderim yapıp verim beklemek pek mantıklı gözükmemektedir. Görüldüğü gibi farklı bileşenlerden oluşan bu süreç istikrarlı ve düzenli bir çalışma gerektirmektedir.

Makalemizin sorduğu sorunun cevabı: % 100 inbox ulaşım garantisi yoktur.

Daha detaylı bilgi için SendMail olarak her zaman telefonlarınızı bekliyor olacağız.

Yeni Makale

BT Yöneticileri Neden E-posta Arşivleme Konusunda Dikkat Etmeli?

E-posta Arşivleme