Salı , 19 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Safetica DLP Modülü Data Analysis – Bölüm -1
Safetica

Safetica DLP Modülü Data Analysis – Bölüm -1

DLP

DLP kipi, şirketinizin hassas bilgilerinin yetkisi olan kimselerce kötüye kullanılmasına ve üçüncü şahsıların erişimine karşı korur. Böylelikle şirketinizin itibarının zedelenmesine yol açacak olan finansal kayıpların önüne geçer. DLP kipi, Auditor kipiyle el ele vererek çalışanlarınızın istenmeyen faaliyetlerini herhangi bir sorun ortaya çıkmasından çok öncesinde sizi korur.

Temel Faydalar

Hassas veri sızıntılarından kaynaklı finansal kayıplar ve itibar zedelenmelerine karşı şirketinizi korur.

Çalışanlarınızın verileri sadece sizin istediğiniz doğrultuda kullanmalarını güvence altına alır.

Yetkisi olmayan kimselerin şirketinizin hassas verilerine erişmesinin önüne geçer.

Fiziksel ve ağ transferi esnasında hassas verileri korur.

Hassas verilerin kaydedilme olasılığına karşı çalışanlarının kullandıkları taşınabilir cihazlar üzerinde kontrol sağlar.

Şirket süreçlerinin değişiminden ve bu süreçlerle ilgili olan maliyetlerden kaçının.

Endüstri standartlarına, yasal düzenlemelere ve kanunlara kolay bir şekilde uyumluluğa erişin.

Veri Analizi ve Filtreleme (Data Analysis and Filtering)

Veri Analizi

Veri analizi işlevi ile son kullanıcının bilgisayarındaki dosyaları arayabilirsiniz. Filtreleme kuralı veya doğrudan dosyalarının bulunduğu klasörlerinin yolu esaslarına göre arama gerçekleştirebilirsiniz. Dosya yolu esasına göre aramada klasörler ve bu klasörlerin alt klasörleri içerisinde bulunan dosyalar otomatik olarak aranacaktır. Veri analizi aracılığıyla bulunan dosyalar Veri Etiketleme ve DLP Kuralları ve/veya bu işlevlere tanımlanan güvenlik ilkelerince ileriki aşamalarda etiketlenebilir.

Veri analizi işlevine Safetica Güvenlik Konsolu / DLP / Veri Analizi bölümünden erişilebilir.

Ayarlar

Sol kısımdaki görüş alanı analiz listesini gösterir. Her bir analizin (çalışmakta veya tamamlanmış olan) mevcut durumu ve ilgili analizde bulunan dosya adedi görüntülenir. Ayrıca her bir analizin, kendisine bağlı ve aşağıdaki renk kodlarını kullanan, analizin ilerlemesini gösteren bir ilerleme çubuğu vardır.

Yeşil – Analiz tamamlandı.

Turuncu – Analiz çalışıyor.

Mavi – Analiz başlamayı bekliyor.

Kırmızı – Analiz durdu.

Yapılması istenilen analiz listeden seçildikten sonra sağ üst köşedeki görüş alanında bu analizin detaylı bilgisi gösterilir.

Temel Bilgi (Basic Information) kısmında farklı kullanıcılar ya da bilgisayarlar için genel analiz durumunu, başladığı zamanı ve analizlerin durumlarını görebilirsiniz. Ayrıca buradaki listeden herhangi bir analiz durdurabilir veya kaldırabilirsiniz.

Analiz, Dur (Stop) butona basılmak suretiyle durdurulabilir.

Kural ve Yol kısmındaki Edit (Görünüm) butonuna basarak, analiz çalışmıyor olduğu takdirde analizin kuralının değiştirebilirsiniz.

Veri analizini istendiği takdirde kullanıcı ağacında, yalnızca kullanıcılar için, gruplar için veya bilgisayarlar için ayarlayabilirsiniz. Ayarları uygulamaya geçirmek için sağ üst köşedeki onaylama simgesi olan butona veya iptal etmek için yine sağ üstteki çarpı işaretiyle temsil edilen iptal butona basabilirsiniz.

Gelişmiş Ayarlar

Sistem dosyalarının da analiz edilip edilmeyeceği ayarlamak için bu kısımda bulunan kaydırma çubuklarını kullanabilirsiniz. Varsayılan ayarlarda bu analiz özellikle uygulamaların yüklendiği ve çalışmakta olan uygulamaların geçici dosyalarının saklandığı işletim sistemi içerisindeki klasörlere uygulanır. “Integration settings” (Entegrasyon ayarları) içerisinde özel yollar, bu yollara eklenebilir.

Herhangi bir analizi gerçekleştirme

Yeni analiz sihirbazını başlatmak için New Analysis (yeni analiz) tuşuna basın.

1-Öncelikle, yeni analiz için bir isim ve açıklama (açıklama kısmının doldurulması zorunlu değil) girerek Next butonuna basınız.

2-İkinci adımda, sol taraftaki görüş alanından arama için kullanılacak olan bir filtre kuralı seçin. Listedeki kuralı belirttikten sonra, bu kurala ait detaylı bilgi sağ kısımda gösterilecektir. Eğer oluşturulmuş bir filtreleme kuralı yoksa New rule (yeni kural) butonuna basın. Bu işlem sizi yeni kural oluşturma eylemin yapacağınız filtreleme kuralı bölümüne götürecektir.

3-Yeni analiz sihirbazının son adımında tüm analiz ayarlarının bir özetini göreceksiniz.

Herhangi bir öğeyi düzenlemek için Back (Geri) butonuna, bitirmek için Finish (Bitir) tuşuna basın.

Analizi Başlatma

Veri analizi işlemine yeni bir analiz oluşturarak veya oluşturduğunuz analizlerin listelendiği yerdeki görüş alanından daha sonra da başlayabilirsiniz. Sağ paneldeki görüş alanından detayları ile birlikte gösterilen dilediğiniz analizi işaretleyin ve Start (Başlat) butonuna tıklayın.

Not: Veri analiz yalnızca kullanıcının iş istasyonunda giriş yaptığı zaman çalışır. Tekrarlanan bir girişten sonra, sınıflandırma işlemi kullanıcının çıkış yaptığı andaki askıda kaldığı konuma geri döner.

Analizi Durdurma

Oluşturduğunuz analizlerin listelendiği sağdaki görünüm panelinden analizleri durdurabilirsiniz. Sağ kısımdaki bu görüş alanından analiz bilgileri detaylı bir şekilde verilen, durdurulmasını istediğiniz analizi işaretleyin ve Stop (Durdur) butonuna basın.

Görselleştirme

Görselleştirmedeki görebildiğiniz veriler yalnızca kullanıcı ağacında seçmiş olduğunuz kullanıcılar, bilgisayarlar ya da gruplar için gösterilecektir. Görselleştirme kısmı iki kısma ayrılır.

Kurallar

En üst kısımda gerçekleştirmiş olduğunuz analizlere ilişkin istatistiki özetleri bulabilirsiniz. Görevlerden birinin üzerine tıkladıktan sonra analize ilgili kayıtlar en altta görüntülenecektir; istatistikler ve sınıflandırma sonuçları.

İstatistikler / Sınıflandırma Sonuçları

Varsayılan ayarlarda, yapılan analizlerin istatistikleri burada gösterilmektedir.

Herhangi bir veri kategorisiyle bulunmuş olan dosyaları etiketlemek üzere gerçekleştirilmiş olan analizi kullanmak için “Use rule for tagging” (Etiketleme için kural kullan) üzerine basın.

Analizin detaylı sonuçlarının olduğu bir tabloyu görüntülemek için Show details (Detayları göster) üzerine tıklayın. Her bir kayıt birkaç tip bilgiyi sütunlarda içermektedir. Mevcut olan sütunların listesi tablonun sağındadır. Sütunu tıklayıp tablodaki liste içerisine sürükledikten sonra sütun tabloda görünecektir. Tablo içerisinde sütunları sıralamak için sütun başlıklarına tıklayıp sürükleyin. Aynı metotla sütun başlıklarını tablo üzerindeki bölgeye sürükleyebilirsiniz. Tablodaki kayıtlar böylece sütun tipine göre yukarıda toplanacaktır. Sağ taraftaki sütun listesine geri taşınmak suretiyle tablodan herhangi bir sütunu silebilirsiniz.

Mevcut sütunlar:

PC name: Kaydın yapıldığı yerdeki bilgisayarın adı.

Username: Kaydın yapıldığı ismin altındaki ad.

Disk: Kaydın bulunduğu disk harfi.

Path: Dosyanın bulunduğu yol.

File: Uzantısıyla birlikte gösterilen dosya adı.

Extension: Dosya uzantısı.

Full path: Dosya adı ve sürücü harfi ile birlikte dosyanın tam yolu.

Data category: Etiketlenen dosyalarının kategori listesi.

State: Gerçekleştirilen analizinin durumu (OK veya Failed)Tamam ya da Başarısız.

Veri kategorileri sadece seçili dosyalara eklenebilir. Yapmanız gereken tablo üzerinde işaretleme yapmak ve Add (Ekle) butonuna basmak; ilişkili veri kategorisinde seçtiğiniz tablonun üzerinde bir ileti kutusu açılır. Veri kategorileri ayrıca dosyalar için tek-tek silinebilir. Bunu yapmak için yine tablodan ilişkili dosyayı işaretleyip tablo üzerinde Remove (Sil) butonuna basmak gerekir.

Kayıtlar ayrıca filtrelenebilir. Sıralı sütunların başlık kısmında bulunan huni sembolüne basarak filtreyi açabilirsiniz. İleti kutusuna bir metin girin veya hangi sütunu filtrelemek istiyorsanız listeden bu isteğinize göre bir nesne seçiniz. Filtre listesine nesne eklemek için “ARTI” butonuna tıklayın. Listenin uzunluğu sınırsızdır. Filtreyi doğruladıktan sonra “OK” tuşuna basın böylece tablo filtre listesindeki ilişkili kayıtları ön plana çıkartacaktır.

“Work with Setting and Visualization Modes” kısmındaki “Settings” ve “Visualization” ara yüzünde daha fazlasını bulabilirsiniz.

Yeni Makale

Safetica Nedir? – DLP Nedir? – Şirket Veri Koruma.

Safetica güvenlik yazılımı, geniş bir yelpazedeki güvenlik tehditlerinin ortak kaynağı olan insan faktörüne karşı tambir …