Çarşamba , 27 Ekim 2021
Ana Sayfa > MAKALELER > Safetica DLP Modülü Data Analysis – Data Filtering – Bölüm -3
Safetica

Safetica DLP Modülü Data Analysis – Data Filtering – Bölüm -3

Filtreleme Kuralları

Safetica’nın diğer işlevleriyle tümleşik olan Filtreleme Kuralları uç istasyonlarındaki yetkisiz veya kötü amaçlı kullanımlara karşı kullanıcıya etkin veri korumayı garantisini sağlayan işlevdir.

Filtreleme için kurallar uç istasyonlarda hangi verilerin (dosyaların) aranmasına bağlı olarak kurallar oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu yöntem ile bulunan veriler böylelikle DLP kuralları gibi diğer işlevlerle korunabilmektedir.

Filtreleme kurallarına Safetica Yönetim Konsolu’nda DLP kipinde bulabilirsiniz.

Ayarlar

Sol bölümde oluşturmuş olduğunuz filtreleme kurallarının bir listesini bulabilirsiniz. Bu kurallar uç bilgisayarlarda hangi dosyaların aranacağı ile ilgilidir.

Listedeki istenilen kural seçildikten sonra bu kural üzerindeki detaylı bilgi görüş alanının üst kısmında görüntülenecektir.

Bu kural kısmını düzenlemek için ilgili kural kısmı üzerine tıklayın.

Yeni kural sihirbazını çalıştırmak için “New rule” (Yeni kural) butonuna tıklayın. Kural oluşturulduğu anda kurallar listesine eklenecektir.

Filtreleme İçin Kurallar Oluşturma

1-Yeni bir filtreleme kuralı oluşturmak için “New rule” butonuna basınız.

2-Bu adımda kural için bir ad ve açıklama giriniz (açıklama zorunlu değildir). Daha sonra sağ alttaki Next butonu ile ilerleyiniz.

3-“Next” (ileri) butonuna tıklayın. Bu adımda detaylı olarak dosya arama kuralı ayarlayın. Kural ayarları yerel ve ağ ayarları olmak üzere ikiye ayrılır. Belirtilen koşulları sağlayan dosyalar aranacaktır. Belirtilen şart için en azından bir öğe uyarsa şart yerine getirilir.

Yerel Ayarlar

Paths – Dosyaları aramak için gerekli olan yolların girileceği bir metin kutusunu açmak için Add path (yol ekle) üzerine basın.

Keywords – Dosyaları aramak için gerekli olan arama sözcüklerinin girileceği bir metin kutusunu açmak için Add keyword (anahtar sözcük ekle) üzerine basın. Birden fazla anahtar sözcük ekleyebilirsiniz. Girmiş olduğunuz sözcük dosya adlarında arama yapılmak için kullanılacak ve dosya bulunduğu anda ilgili filtreleme kuralına ilişkilendirilecek. Kurallı ifadeler de girebilirsiniz.

Extensions – Dosyaları aramak için gerekli olan uzantıların girileceği bir metin kutusunu açmak için Add path (yeni yol) üzerine basın. Uzantılar manuel olarak veya Safetica’ya dahil edilmiş olan bir dosya uzantısı veri tabanından seçilebilir.

Search data/Data categories – Veri kategorisi etiketine bağlı olan bir arama yapılmak istendiğini belirtiliyorsa Kaydırma çubuğunu kullanın.

All – Bir veri kategorisiyle etiketlenmiş veya etiketlenmemiş tüm dosyaları arar.

Only tagged – Tüm veri kategorisinde yalnızca etiketli olan tüm verileri arayacaktır.

Tagged with category – Listeden seçtiğiniz veri kategorisiyle etiketlenen tüm verileri arayacaktır.

Gelişmiş Çalışma Sırasında Etiketleme Ayarları

Şart listesi, seçili uygulamalarla çalışan tüm dosyaların etiketleneceği “appliation categories” (uygulama kategorilerini) içerebilmektedir.

Not: Bu şart sadece çalışma sırasında etiketleme işlevinde kullanılır.

safetica_dlp_03

Ağ Ayarları

Web adresleri veya website categories (web site kategorileri) durum listesine eklenebilir (mavi kare kutucuk ve içerisinde üç adet beyaz noktanın bulduğunu ekleme butonuna tıklayınca web site kategorisi seçmek için bir metin kutusu gelir). Belirli bir internet adresinden bilgisayara indirilecek olan dosyalar bir veri kategorisi ile etiketlenecektir.

Not: Bu şart sadece çalışma sırasında etiketleme işlevinde kullanılır.

Arama kurallarını oluşturduktan sonra Next (ileri) butonuna basın.

4-Son aşamada oluşturmuş olduğunuz kuralın detaylarını görebilirsiniz. Düzenleme yapmanız gerekiyorsa “Previous” (Geri) veya “Edit” (Düzenle) butonlarını kullanarak herhangi bir adıma geri dönebilir herhangi bir kural kısmında düzeltme yapılabilir. Kuralı, filtre kuralları listesine eklemek için “Finish” (Bitir) butonuna tıklayınız. Kuralı kaydetmek için görüş alanının sağ üst köşesindeki onay simgesine tıklayın.