Pazar , 3 Temmuz 2022
Ana Sayfa > MAKALELER > Docsvault > Docsvault Uzak Bağlantı Ayarları
Safetica

Docsvault Uzak Bağlantı Ayarları

Uzaktan erişimin portunun değişmemesi ve güvenlik duvarının bir kez ayarlandığında ileride bağlantı sorunu yaşanmaması adına Docsvault veri tabanını kullanan SQL Sunucu oluşumu için bir statik portun ayarlanması makul bir seçenektir.

Bunu gerçekleştirmek için şu adımlar izlenmelidir.

Docsvault Sunucu Yönetici yazılımının yüklendiği sunucu/PC üzerindeki SQL Yapılandırma Yöneticisi aracı çalıştırılır. Bu aracın Docsvault veri tabanını barındırdığından emin olunmalıdır.

SQL Server Network Configuration (SQL Sunucu Ağ Yapılandırma) altında bulunan “Protocols for DOCSVAULT” seçilir.

Burada TCP/IP protokol adı için Status (Durum) Enabled (Etkin) olduğuna dikkat edilmelidir. TCP/IP satırına çift tıklayarak ilerlenir.

Üst bölümden IP Addresses (IP Adresleri) sekmesi seçildikten sonra ilk olarak IP4 bölümüne daha sonra da en alttaki IPALL bölümüne kaydırma çubuğu ile gidilir.

ipv4

IP4 bölmesinde Enabled “Yes” ve TCP Port “1433” değerleri ayarlanır. Burada dikkat edilmesi gereken; TCP 1433 portuna güvenlik duvarından ve modem arayüzünden izin verilmesi gerekmektedir.

Burada söz konusu ayarlar “IPAll” bölümünde yapılmaktadır. Bu kısma vardığınızda normalde 49152 ila 65535 arasında bir IP zaten karşınıza çıkacaktır. (Örneğimiz için bu kısmı boş olarak gösteriyoruz)

Dilerseniz “TCP Dynamik Ports” karşısında yazan değeri buradan silerek alttaki “TCP Port” kısmına yazılabilir. TCP Dynamic Ports alanını boş bırakarak port statik hale getirilmiş olur. Daha sonra OK basarak buradan çıkılır.

SQL Server (DOCSVAULT) yenien başlatılır.

En son olarak TCP Port değerini güvenlik duvarından izin verildiğinden Docsvault İstemci bağlantı sorununun önüne geçilmiş olur.

Yeni Makale

2022’de Kağıtsız Ofise Geçiş – Zorluklar ve Çözüm

“Kağıtsız Ofis” fikri ilk olarak 1995 yılında Business Week’teki bir makalede kavramsallaştırıldı. O zamanlar yüksek …